wtorek, 24 lutego 2015

"Efekt Putina" uderza w postradzieckie godpodarki


Wśród walut, które najbardziej straciły na wartości w ostatnim czasie są m.in. azerski manat, mołdawski lej, rosyjski rubel, białoruski rubel i ukraińska hrywna.

Ukraińska hrywna zdecydowanie największy spadek i w poniedziałek straciła kolejne 11 procent w stosunku do dolara. W efekcie Ukraiński Bank Narodowy zaostrzył kontrolę kapitału zakazując bankom udzielania pożyczek w hrywnach przeznaczonych na zakup obcej waluty i ostrzegając importerów, że każda przedpłata powyżej 50 tysięcy dolarów zostanie skontrolowana.
Dewaluacja ukraińskiej waluty ma więcej powodów, niż utrata wartości walut w innych postradzieckich krajach. Rosja pozbawiła Ukrainę największego źródła obcej waluty zajmując mekkę turystyczną, jaką był Krym i wywołując wojnę we wschodnich przemysłowych regionach, gdzie skoncentrowana jest większość krajowej produkcji metali. 
W listopadzie 2014 roku, z tego okresu dostępne są najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ukraiński eksport wynosił nieco poniżej 4 miliardów dolarów, natomiast rok wcześniej było to 5,6 miliardów dolarów. Tymczasem Ukraiński Bank Narodowy okazał się wyjątkowo nieudolny. Próby kontrolowania kursu wymiany przy kurczących się rezerwach przyczyniły się do gwałtownego rozwoju czarnego rynku. 
Kiedy bank centralny wprowadził, zgodnie z zaleceniem MFW,  płynny kurs waluty, zaczął ponosić największe straty w rezerwach – to efekt tłumionego popytu na obce waluty i zaniepokojenia nieudolnymi kolejnymi poczynaniami banku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz