niedziela, 18 stycznia 2015

Protesty w Berlinie: "Mamy już dość rolnictwa przemysłowego"


80. edycja „Zielonego Tygodnia“ rozpoczęła się głośnymi protestami przeciwko rolnictwu przemysłowemu, żywności genetycznie modyfikowanej i umowie o wolnym handlu z USA. Domagano się zdrowej żywności i sprawiedliwych cen.
Pod hasłem „mamy już dosyć rolnictwa przemysłowego”, ponad 30 tys. osób protestowało w Berlinie z okazji otwarcia największych na świecie Targów Rolno-Spożywczych Grüne Woche. Organizatorami protestów, które odbywają się już czwarty rok z rzędu, jest koalicja usieciowionych 100 organizacji rolniczych, stowarzyszeń obywatelskich, konsumenckich, rozwoju, ochrony zwierząt i organizacji ochrony środowiska. Koalicja ta domaga się od rządu zmiany polityki rolnej. Protest skierowany jest przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt niezgodnej z wymogami gatunku i przeciwko żywności modyfikowanej genetycznie. Organizacje rolników i obrońcy środowiska obawiają się wzmocnienia takiego modelu rolnictwa po planowanym zawarciu umowy o wolnym handlu między UE i USA. Ta umowa, powiedział rzecznik organizatorów akcji protestacyjnej Jochen Fritz, „służy operującym globalnie koncernom i spowoduje upadek wielu gospodarstw rolnych u nas i na całym świecie”. Fritz wskazał też na zagrożenie unijnych standardów konsumenckich dotyczących bezpieczeństwa żywności wskutek tej umowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz