Nawet 2000 nowych miejsc pracy bezpośrednio i kilkadziesiąt milionów złotych dodatkowych wpływów do budżetów gmin i Skarbu Państwa rocznie przyniesie wybudowanie i uruchomienie nowej kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Inwestycja w wysokości ponad 2,5 mld zł planowana przez polską Spółkę PD Co należącą do australijskiej iejsca pracy może trwale wzmocnić potencjał całego regionu i dać zupełnie nowy impuls do rozwoju na terenach Polski Wschodniej - wynika z analiz omawianych 14 kwietnia br. na specjalnej konferencji w Lublinie.

- Prace w ramach naszej inwestycji nabierają tempa. Chcemy, aby wydobycie ruszyło już w 2020 roku. Łączne nakłady na inwestycje mogą wynieść nawet ponad 2,5 mld zł. Wierzę, że to przedsięwzięcie na lata da bardzo silny impuls do rozwoju w całym regionie i przyniesie wymierne korzyści nie tylko o charakterze ekonomicznym, ale i społecznym - podkreśla Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

Kopalnia stworzona od podstaw

 
PD Co jest polską Spółką, powołaną do realizacji projektu inwestycyjnego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie. Wydobycie w nowej kopalni ma ruszyć około roku 2020 i może osiągnąć poziom ok. 6-7 mln. ton rocznie węgla kamiennego wysokiej jakości. Obszar objęty koncesjami mieści się w obrębie 4 gmin: Cyców, Wierzbica, Siedliszcze i Urszulin w powiatach chełmskim i łęczyńskim. Nakłady inwestycyjne Spółki przekroczyły jak dotąd ponad 20 mln złotych, natomiast cały etap wstępny inwestycji szacowany jest przez PD Co na kwotę nawet do 200 mln złotych.

 

Inwestycja PD Co jest jedną z pierwszych od dziesięcioleci inwestycją typu greenfield w branży górnictwa węgla kamiennego w Polsce i ze względu na planowaną formę finansowania może posłużyć jako zachęta dla kapitału zagranicznego do szerszego rozpoznania w możliwościach inwestycyjnych w Polsce, a zwłaszcza w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. - Budowa kolejnej po Bogdance, nowoczesnej kopalni węgla kamiennego w regionie może pozwolić na przyspieszenie rozwoju górnictwa na tym obszarze Polski Wschodniej - mówi Tomasz Konik, partner w Deloitte, ekspert z zakresu górnictwa, który był gościem konferencji. - W przypadku surowców energetycznych warto również wspomnieć, że mogą one wpływać na rozwój innych działalności powiązanych z wydobywaniem, czyli m.in. usług budowlanych, remontowych czy transportowych bazujących na miejscowych zasobach i pracownikach - dodaje.

Korzyści ekonomiczne i społeczne w regionie

 
Inwestycja obejmująca budowę kopalni wiąże się z szeregiem korzyści natury ekonomicznej, których beneficjentami są zarówno społeczność i samorządy lokalne, przedsiębiorstwa krajowe oraz Skarb Państwa.