niedziela, 27 kwietnia 2014

Fiskalny kolonializm eurostrefy

 

 

 

 

15 kwietnia Parlament Europejski nareszcie przyjął rozporządzenie ws. wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i kontrolowanej likwidacji banków w strefie euro.

Mechanizm ten, który wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2015 r., jest jednak tak skomplikowany, że aż niefunkcjonalny - a w dodatku pozostawia rządom państw członkowskich prawo weta.

Jak widać, chociaż od wybuchu kryzysu finansowego mija już sześć lat, Europa wciąż jeszcze nie uporządkowała bałaganu, jaki panuje w tamtejszym sektorze bankowym.

 
 
Mimo iż rynki finansowe wykazują oznaki ożywienia, kryzys wciąż mocno daje się Staremu Kontynentowi we znaki. Przez bankowe żywe trupy, niewypłacalne i znajdujące się w stanie upadłości (tzw. "zombie banks" - red.), firmy z krajów południowoeuropejskich mają problem z dostępem do kredytów.
 
W państwach borykających się z trudnościami gospodarczymi miliony obywateli jest bez pracy albo ledwo wiąże koniec z końcem po redukcji wynagrodzeń, z trudem spłacając swoje zobowiązania i zasilając swoimi podatkami budżet (w zamian za coraz niższy standard usług publicznych).
Wielu zdążyło już stracić swój najcenniejszy kapitał: nadzieję na lepszą przyszłość.

W państwach członkowskich UE narastają napięcia społeczne. Z kolei między poszczególnymi państwami zwiększa się polityczne tarcie. Poparcie dla UE jest na rekordowo niskim poziomie.

W zbliżających się wyborach do Europarlamentu ekstremistyczne ugrupowania z pewnością wypadną lepiej niż kiedykolwiek.

Czytaj więcej na....http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/fiskalny-kolonializm-eurostrefy,2009480,4199

1 komentarz:

  1. Najtańsze kasy fiskalne tylko w sklepie http://www.ekasyfiskalne.pl

    OdpowiedzUsuń