sobota, 11 października 2014

OECD: Polska jednym z najtrudniejszych miejsc do życia pośród 34 krajów


Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska wśród członków OECD to jedno z najtrudniejszych państw do życia. Możemy pochwalić się poziomem bezpieczeństwa i jakością szkolnictwa, jednak w ogólnym zestawieniu wypadamy bardzo przeciętnie. Autorzy raportu podkreślają, że przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi jest na poziomie niespotykanym od dwóch stuleci. Ten wzrost nierówności określany jest jako "jeden z najbardziej niepokojących trendów" w globalnej gospodarce.

Najnowszy raport międzynarodowej organizacji opisujący jakość życia powstał dzięki informacjom z 34 krajów. Ranking bierze pod uwagę najbardziej rozwinięte gospodarki świata, rynki wschodzące, oraz Brazylię i Rosję.
Na tle pozostałych krajów Polska źle wypada pod względem liczbę pokoi na jedną osobę. Jesteśmy na trzecim miejscu od końca. Eksperci obliczyli, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio jedno pomieszczenie. Tylko trochę wyżej plasujemy się w zestawieniu dotyczącym przychodów. Polska jest tutaj na ósmym miejscu od końca.
Są jednak dziedziny, w których Polska na tle najbardziej rozwiniętych krajów świata wypada wspaniale. Mowa przede wszystkim o bezpieczeństwie, gdzie nasz kraj jest na drugim miejscu, tuż za Japonią. Na ostatniej lokacie w tym zestawieniu jest Meksyk - kraj, którym wstrząsnęły ostatnio odkrycia masowych grobów studentów. Świetnie wypada u nas jakość kształcenia obywateli. W rankingu szkolnictwa wyprzedza nas tylko Finlandia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz