sobota, 11 października 2014

Wydobycie gazu łupkowego napotka w Polsce na poważne przeszkody


Starania Polski dążącej do uzyskania niezależności energetycznej od Rosji napotykają na przeszkody - firmy wydobywcze wycofują się z krajowych wierceń łupkowych z powodu rozczarowujących wyników.

Najwyższy wynik w testach w ciągu pięciu lat poszukiwania w kraju niekonwencjonalnych zasobów gazu stanowił zaledwie 30 proc. tego, co jest niezbędne do produkcji komercyjnej, powiedział Paweł Poprawa, geolog Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Liczba ważnych koncesji na wydobycie gazu łupkowego spadła o 43 proc. z najwyższego poziomu w styczniu 2013 roku, a firmy eksplorujące złoża prawdopodobnie nie przedłużą koncesji wygasających w tym roku, uważa wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.
3Legs Resources z siedzibą na Wyspie Man, która jako pierwsza firma eksploracyjna kupiła koncesję w Polsce, poinformowała w ubiegłym miesiącu, że wycofuje się z powodu słabych wyników uzyskanych w największej polskiej operacji szczelinowania w północno-wschodnim basenie bałtyckim. "Słabo zbadana" formacja może mieć więcej gazu niż Barnett Shale w Teksasie, gdzie komercyjne wydobycie od 2000 roku pozwoliło Stanom Zjednoczonym stać się największym na świecie producentem gazu, jak podaje amerykańskie ministerstwo energetyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz