poniedziałek, 24 listopada 2014

Nowa ordynacja podatkowa ma być przyjazna dla podatnika. Jakie zmiany wprowadzi ?


Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika, zmiany w zasadach kontroli skarbowych oraz spójne interpretacje i decyzje urzędu - to elementy, jakie powinny się znaleźć w nowej ordynacji podatkowej.

Prawo podatkowe powinno być napisane z myślą o 99 proc. uczciwych podatników - to deklaracja złożona w czasie expose przez premier Ewę Kopacz. W piątek powołano członków Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma działać przy Ministerstwie Finansów. Jej zadaniem będzie stworzenie od podstaw ordynacji podatkowej. Zapytaliśmy ekspertów, co ich zdaniem powinno się znaleźć w nowej ustawie, by spełnić obietnicę premier.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika - wszyscy specjaliści wskazują ten postulat jako najważniejszy, również w prezydenckich pracach nad ordynacją wymieniano go na pierwszym miejscu. 

- Podatnik zawsze jest słabszą stroną, to państwo ustala reguły gry i jeśli powstaje wątpliwość co do tego, jak stosować przepis, to ono powinno ponosić ryzyko - twierdzi Andrzej Zubik, radca prawny z firmy doradczej PwC. Podobna zasada powinna obowiązywać w przypadku wątpliwości faktycznych - jeśli w toku postępowania nie da się czegoś ustalić ponad wszelką wątpliwość, to też powinno to działać na korzyść podatnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz