poniedziałek, 26 maja 2014

W 2014 roku pierwsze wypłaty emerytur częściowych



Reforma emerytalna wydłużająca większości ubezpieczonym powszechny wiek emerytalny, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadziła jednocześnie możliwość skorzystania z emerytury częściowej.

Jest to całkowicie nowe świadczenie, dotychczas w systemie niefunkcjonujące. Jego pobieranie skutkuje jednak zmniejszeniem emerytury uzyskiwanej w powszechnym zindywidualizowanym wieku emerytalnym.

Przepisy nowelizujące ustawę o emeryturach i rentach z FUS, zwanej dalej ustawą emerytalną, w zakresie stopniowego wydłużenia wieku uprawniającego do przejścia na powszechną emeryturę wprowadziły także nowe świadczenie, jakim jest emerytura częściowa. 
Zasady jej przyznawania określa art. 26b ustawy emerytalnej. Zgodnie z nim, ubezpieczonym, którzy nie osiągnęli wydłużonego, zindywidualizowanego wieku emerytalnego, przysługuje emerytura częściowa, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:
1) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,
2) osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Ustalając wymagany 35- lub 40-letni okres składkowy i nieskładkowy uwzględnia się, analogicznie jak przy ustalaniu pozostałych uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych:
1) w pierwszej kolejności - okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe w wymiarze nie dłuższym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych,
2) następnie - tzw. okresy uzupełniające, tj. okresy pracy w gospodarstwie rolnym lub okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego, albo okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy z FUS, jeżeli wnioskodawca utracił prawo do takiej renty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz