sobota, 21 marca 2015

Bruksela będzie pilnować umów gazowych z Rosją


Pomimo silnego oporu niektórych państw członkowskich na czele z Niemcami, Polacy obronili część postulatów. Jakie korzystne mechanizmy udało się przeprowadzić przez Radę Europejską?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał po zakończeniu Rady Europejskiej, że wzmocnienie przejrzystości umów długoterminowych z zewnętrznymi dostawcami było „prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną częścią spotkania”.

Liderzy Unii Europejskiej ustalili, że „wszystkie kontrakty gazowe – między rządami i firmami – muszą być zgodne z unijnym prawem i być bardziej transparentne. Nie powinny mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy”.
Zapytany przeze mnie minister ds. europejskich RP Rafał Trzaskowski potwierdził, że „przejrzystość w Unii Energetycznej będzie dotyczyć kontraktów międzyrządowych i komercyjnych”.
– Komisja będzie kontrolować zgodność umów z prawem UE i zapisami polityki energetycznej, ale nie wszystkie szczegóły będą jawne dla wszystkich – wyjaśnił Trzaskowski. W konkluzjach Rady Europejskiej jest zapis o tym, że umowy handlowe muszą być chronione tajemnicą transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz